Czy można jeździć rowerem po wodzie?

0 246

Czy można jeździć rowerem po wodzie? Tak, teraz jest to już możliwe dzięki specjalnemu rowerowi wodnemu Hydrofoiler XE-1, choć bardziej właściwą nazwą dla tego pojazdu będzie wodojazd lub wodolot. Guy Howard-Willis – to wszystko dzięki niemu. Guy, który jest Nowozelandczykiem od lat uwielbia zarówno jazdę na rowerze jak również sporty wodne. To sprawiło, że zapragnął połączyć swoje pasje. W swoim projekcie połączył wizję wodolotu z jazdą na rowerze i tak powstał nowy pojazd, który umożliwia jazdę po wodzie, tak jak na rowerze.

Nie jest to typowy rower, choć ma kierownicę, siodełko i pedały to utrzymuje się na wodzie dzięki specjalnej konstrukcji i skrzydłom (tylne o szerokości 2 metrów i przednie o szerokości 1,2 metra). W większości pojazd jest wykonany ze stopów aluminium oraz włókien węglowych. Dodatkowo pojazd jest wyposażony w cichy, bez szczotkowy silnik elektryczny o mocy 400 watów, który ma wspomagać użytkownika w czasie jazdy oraz akumulatory litowe (wystarczające na około 1 godzinę pracy po pełnym naładowaniu).

Rower może być użytkowany do pływania zarówno po jeziorach, rzekach jak również po morzu – najnowocześniejsze zastosowane w tym pojeździe techniki hydroizolacji zapewniają żywotność baterii i silnika zarówno w wodzie słodkiej, jak i morskiej. Konstrukcja roweru umożliwia jego łatwe składanie / rozkładanie celem transportu. Producent zapewnia, że użytkownicy w przyszłości będą mogli łatwo modernizować i przystosować swój pojazd według własnych preferencji  dzięki modularnej konstrukcji np:  poprzez wymianę silnika, śmigieł, akumulatorów, itd.

Rower niestety jest dość drogi – jego koszt to 7495 NZD (Dolar nowozelandzki) + wysyłka, co po przeliczeniu na złotówki daj kwotę ponad 18800 zł (przyjmując kurs NZD/PLN = 2,51 zł). Wysyłka zamówionych w przedsprzedaży pojazdów rozpocznie się w lutym 2018 roku i na początku będzie ograniczona tylko do Nowej Zelandii. Więcej informacji można znaleźć na stronie producenta tu.


Nowoczesny rower wodny


Poniżej na filmie producenta można zobaczyć jak rower wodny spisuje się podczas jazdy.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.